Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rzecznik umorzył sprawę doktora Marka Bachańskiego

13 kwietnia 2016

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie zdecydował się umorzyć sprawę doktora Bachańskiego, który decydował się leczyć pacjentów chorych na padaczkę z użyciem marihuany medycznej. Doktor został zwolniony ze szpitala dyscyplinarnie, ale odwołał się do sądu pracy.

Po ponad 20 latach pracy został usunięty ze szpitala. Jako powód podane były braki w dokumentacji medycznej, którą lekarz prowadził. Stara się jednak podkreślać, że haków na niego szukano już od bardzo dawna. Dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka stara się podkreślać, że doktor Bachański nie zgłosił eksperymentów związanych z leczeniem przy pomocy komisji bioetycznej związanych z użytkowaniem marihuany medycznej.

Według dyrekcji nie było prowadzonych dokumentów związanych z podejmowaną przez doktora aktywnością. Skutkiem tego dostał on zakaz wystawiania recept medycznych ponieważ uznane było to co robi za nielegalne. Medyczna marihuana nie była bowiem dostępna do obrotu. Rzecznik umorzył sprawę doktora Bachańskiego Rzecznik okręgowy zdecydował się na przesłuchanie lekarza oraz pacjentów leczonych jego metodami. Dodatkowo przejrzał dokumentację oraz zdecydował się na umorzenie sprawy. Umorzenie postępowania związane było z tym, że uznano iż lekarz nie popełnił przewinienia zawodowego.

skuteczność leczniczej marihuany Aktualnie doktor decyduje się na przyjmowanie pacjentów prywatnie, ale nie wypisuje recept na medyczną marihuanę, ponieważ nie chce dawać pretekstów do tego, by również praktyka prywatna została dla niego zablokowana. Dwa lata temu zaczął on wypisywać taki lek dla pacjenta, który chorował na padaczkę lekooporną. Stosowana terapia zagwarantowała spadek napadów o 90%. Można więc powiedzieć, że jego terapia okazała się skuteczna i możliwe, że również z tego powodu przez Rzecznika lekarz nie został napiętnowany, ale mógł oczekiwać, że jego ruchy zostaną potraktowane pozytywnie. Obecnie jednak rozwija się również inne terapie, które mają doprowadzić do leczenia farmakologicznego padaczki, dlatego możliwe, że w związku z tym chciano się pozbyć z placówki doktora Bachańskiego.