Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zastąpienie stosowania Percocetu medyczną marihuaną

14 marca 2022

Zastąpienie zażywania Percocetu medyczną marihuaną

Posted by Marihuana Doctors on 11/17/2017 in Medyczna Marihuana

Aktualizacja 25 stycznia 2019 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Pacjenci cały czas używają Percocetu, leku farmaceutycznego, do leczenia objawów bólu. Jednak, podobnie jak inne leki, Percocet wiąże się z ryzykiem - w tym przypadku poważnym ryzykiem.

Nic dziwnego, że tak wiele osób cierpiących na przewlekły ból decyduje się na przejście na medyczną marihuanę! Dla wielu pacjentów ma ona takie samo działanie jak Percocet, pozwalając im uzupełnić lub całkowicie zastąpić leki wydawane na receptę.

Bez względu na to, czy bierzesz Percocet, czy stosujesz inny silny lek przeciwbólowy, czy też znasz kogoś, kto cierpi na przewlekły ból, powinieneś wiedzieć o medycznej marihuanie jako o jednej z opcji. Może ona stanowić naturalny, bezpieczniejszy substytut silnych leków, takich jak Percocet.

Co to jest Percocet?

Percocet to lek stosowany do uśmierzania bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Zawiera on dwa różne leki przeciwbólowe, które współpracują ze sobą w celu łagodzenia objawów - oksykodon i acetaminofen. Często stosujemy każdy rodzaj leku przeciwbólowego osobno, ale dodanie acetaminofenu do oksykodonu wzmacnia jego działanie.

Podczas gdy acetaminofen jest stosunkowo łagodnym środkiem przeciwbólowym, oksykodon jest silnym opioidem. Acetaminofen można znaleźć w każdym miejscu, w którym sprzedaje się leki bez recepty. Oksykodon wykorzystuje opioidy do uśmierzania bólu, co wymaga od lekarzy dużej ostrożności przy jego przepisywaniu.

Lekarze przepisują lek Percocet w postaci tabletek. Każda tabletka zawiera 325 mg acetaminofenu - dawka różni się w zależności od ilości oksykodonu w tabletce. Tabletki leku Percocet mogą zawierać od 2,5 do 10 mg oksykodonu.

Ponieważ lek Percocet zawiera dwa leki, może powodować działania niepożądane związane z obydwoma lekami. Działania niepożądane, które zwykle nie wymagają pomocy medycznej, obejmują:

    Zimne poty Zwiększony głód Zwiększone pocenie się i zimne poty Niestrawność i zgaga Senność Zmiany w widzeniu Niewielkie problemy z trawieniem

Z drugiej strony, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym, jeśli wystąpią następujące objawy:

    Duże zmiany w kolorze i konsystencji stolca Ból brzucha Gorączka Nudności Bóle głowy Zawroty głowy Żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu) Problemy z oddychaniem

W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Należy natychmiast podjąć działania w przypadku wystąpienia jakichkolwiek poważnych objawów, które są związane z przyjmowaniem leku Percocet.

Kto stosuje lek Percocet?

Lekarze przepisują Percocet zawsze wtedy, gdy inne opcje nie działają wystarczająco dobrze w przypadku pacjenta z przewlekłym bólem. Ponieważ Percocet zawiera opioidy, lek ten jest przepisywany w ostateczności, aby uniknąć ryzyka i skutków ubocznych związanych z opioidami.

Ból przewlekły jest często uznawany za stan kwalifikujący do stosowania medycznej marihuany. Inne powszechnie akceptowane schorzenia, których głównym objawem jest ból, to m.in:

    Zapalenie stawów Rak Fibromialgia HIV/AIDS Stwardnienie rozsiane Toczeń Skurcze mięśni Neuropatia

Nawet jeśli wystąpi którykolwiek z tych problemów, niektórzy pacjenci nie powinni stosować leku Percocet, ponieważ może on powodować dalsze problemy.

Pacjentki w ciąży, pacjentki starające się zajść w ciążę i pacjentki karmiące piersią nie powinny przyjmować leku Percocet. Jeśli pacjent uzależni się od leku, uzależni się również jego dziecko. Lek może również przedostać się do organizmu dziecka poprzez mleko matki.

Niektóre osoby powinny skonsultować się ze swoim lekarzem i przeprowadzić dokładne badania przed wypróbowaniem leku. Dzieci i osoby starsze mają większe ryzyko wystąpienia pewnych działań niepożądanych. Osoby z problemami układu oddechowego, chorobami nerek lub wątroby, zaburzeniami psychicznymi i innymi zaburzeniami leczonymi lekami, które wchodzą w konflikt z Percocetem, również powinny zachować ostrożność.

Percocet i uzależnienie od opioidów

Stany Zjednoczone borykają się z problemem opioidów, a leki na receptę takie jak Percocet są jego częścią. Każdego dnia 91 Amerykanów śmiertelnie przedawkowuje narkotyki opioidowe. Wiele z tych przypadków dotyczy heroiny, ale duża liczba to leki przeciwbólowe wydawane na receptę.

W rzeczywistości prawie połowa wszystkich zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów jest wynikiem uzależnienia od opioidów wydawanych na receptę. Konkretnie, ponad 40 osób na 91 zgonów dziennie przedawkowuje opioidy wydawane na receptę.

Jeśli pacjent uzależni się od leku Percocet, po nagłym zaprzestaniu jego przyjmowania zacznie odczuwać objawy odstawienia. Niektórzy pacjenci, którzy zmagają się z objawami odstawienia, zaczynają szukać Percocetu w nielegalny sposób. Objawy odstawienia obejmują bezsenność, niepokój, drażliwość, bóle mięśni i pocenie się.

Niezależnie od tego, czy są one związane z uzależnieniem, czy nie, u niektórych pacjentów występują objawy przedawkowania po zażyciu zbyt dużej dawki leku Percocet. Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego. Do objawów przedawkowania należą: sinienie warg i skóry, utrata przytomności, skrajna senność, niski puls, spowolniony oddech i zimna skóra.

W jaki sposób marihuana może zastąpić Percocet?

Medyczna marihuana może chronić pacjentów, pozwalając im całkowicie uniknąć uzależnienia od Percocetu. Prawdopodobieństwo uzależnienia od marihuany jest bardzo niskie i nie spowodowała ona żadnych zgonów z powodu przedawkowania. Tymczasem w stanach, w których istnieje możliwość stosowania leków na bazie konopi indyjskich, odnotowuje się o 25% mniej przypadków przedawkowania leków na receptę.

O przeciwbólowych właściwościach marihuany wiemy od dziesięcioleci. Od lat 70. ubiegłego wieku w wielu badaniach wykazano, że kannabinoidy, składniki marihuany, mogą skutecznie uśmierzać ból. Naukowcy prowadzą ciągłe badania, aby utorować drogę do uznania konopi za środek przeciwbólowy.

Oba główne kannabinoidy, CBD i THC, mają właściwości przeciwbólowe, co sprawia, że prawie każdy rodzaj leku z marihuany może być stosowany w leczeniu bólu. Możesz wybierać spośród takich leków, jak kremy, nalewki, kapsułki, tabletki doustne i same pączki.

Ponieważ tak wiele schorzeń sprawia, że odczuwasz ból, marihuana działa również w łagodzeniu innych typowych objawów przewlekłych problemów zdrowotnych. Marihuana łagodzi mdłości, bezsenność, problemy z apetytem i wiele innych. Możesz więc używać jej w celu zastąpienia lub wzmocnienia działania wielu leków jednocześnie.

W zależności od tego, jak bardzo marihuana ci pomaga i co zaleci ci lekarz, możesz jej używać jako uzupełnienie lub całkowite zastąpienie leków przeciwbólowych, takich jak Percocet. Nawet jeśli nie możesz przyjmować samej marihuany jako leku przeciwbólowego, być może będziesz mógł przejść na lek o mniejszym ryzyku.

Możliwe interakcje z lekami na bazie konopi

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie marihuany leczniczej jako suplementu, pamiętaj, aby omówić swoje plany z lekarzem. W przypadku przyjmowania jej z oksykodonem, opioidem występującym w leku Percocet, może ona nasilić działania niepożądane, wspólne dla obu leków. Możesz odczuwać zwiększoną senność, zaburzenia funkcji poznawczych i zawroty głowy.

Pierwszy krok do leczenia marihuaną

Niezależnie od miejsca zamieszkania, przed zastosowaniem leków z konopi indyjskich należy skontaktować się z lekarzem specjalistą. Nawet pacjenci w stanach rekreacyjnych mogą odnieść korzyści z porady lekarza zajmującego się konopiami indyjskimi.