Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak medyczna marihuana może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi?

13 marca 2022

Jak medyczna marihuana może pomóc ci w utrzymaniu zdrowej wagi

Posted by Marihuana Doctors on 08/16/2019 in Infografika

Zaktualizowano 21 stycznia 2020. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Chociaż wiadomo, że niektóre odmiany marihuany wywołują uczucie głodu, efekt powszechnie znany jako "chrupanie" (co sprawia, że marihuana świetnie nadaje się do leczenia nudności lub osób z osłabionym apetytem z powodu AIDS, chemioterapii lub innych schorzeń) - nowe odkrycia obalają tezę, że marihuana z tego powodu powoduje przyrost masy ciała.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć pełną infografikę.

Niektóre odmiany mają bezpośredni wpływ

Niektóre odmiany nie tylko wydają się tłumić głód, ale konopie indyjskie mogą mieć bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób nasz organizm osiąga i utrzymuje prawidłową wagę.

Naukowcy z Michigan State University donieśli niedawno, że osoby regularnie używające konopi indyjskich (nawet te, które dopiero zaczynają z nimi przygodę) przybrały na wadze mniej kilogramów w ciągu trzech lat niż osoby, które ich nie używały. Mieli oni również tendencję do mniejszej wagi. Około 15% osób regularnie używających marihuany było otyłych, w porównaniu z 20% osób niepijących - nawet po uwzględnieniu takich czynników, jak palenie tytoniu, wiek i płeć.

Różnica w wadze była stała: średnio około dwóch funtów na osobę w grupie ponad 30 000 osób, wykazujących różne zachowania zdrowotne.

Mechanizm nie jest jasny, czy chodzi o zdolność konopi do kontrolowania naszego metabolizmu za pomocą poziomu cukru we krwi i/lub insuliny, czy też o jakiś czynnik behawioralny związany z używaniem marihuany (np. nawyk zdrowego odżywiania się w celu odzyskania apetytu).

Dowody są jasne

Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że efekt ten jest prawdziwy. Opublikowane w 2013 r. badanie przeprowadzone na 4 657 dorosłych osobach (z których 579 twierdziło, że aktualnie używa marihuany, a 1 975 było jej byłymi użytkownikami) wykazało, że u osób aktywnie używających konopi poziom insuliny na czczo był średnio o 16% niższy niż u byłych użytkowników lub osób, które nie używały marihuany, a także mniejszy obwód talii. W innym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie "The American Journal of Epidemiology", stwierdzono o około jedną trzecią niższy wskaźnik otyłości u osób, które regularnie paliły marihuanę, w porównaniu z osobami, które jej nie używały. Podobne odkrycia sięgają kilkudziesięciu lat wstecz, zarówno w badaniach pacjentów, jak i w modelach zwierzęcych.

Co więc może stać za tym, że marihuana pomaga użytkownikom osiągnąć i utrzymać zdrowszą wagę?

Niektórzy twierdzą, że to związki chemiczne zawarte w marihuanie (takie jak tetrahydrokannabiwaryna, czyli THCv), które wchodzą w bezpośrednią interakcję z układem endokannabinoidowym naszego mózgu. Układ ten wpływa zarówno na apetyt, jak i na pamięć - i to właśnie krótkotrwała utrata pamięci krótkotrwałej jest najprawdopodobniej przyczyną tej dobrze znanej, niezaspokojonej chęci podjadania. Z czasem jednak receptory te mogą ulec znieczuleniu, przez co osoby nałogowo używające marihuany będą mniej skłonne do przybierania na wadze, podobnie jak osoby pijące alkohol, które z czasem będą nadal przybierać na wadze po spożyciu dużej ilości alkoholu.

Inni badacze twierdzą, że ponieważ jedzenie wyzwala ośrodek nagrody w mózgu, objadanie się jest jak narkotyk, a zatem regularni użytkownicy marihuany (którzy mają swój własny haj) nie muszą, a więc i nie przejadają się w ten sam sposób. Wręcz przeciwnie, wśród doświadczonych użytkowników częściej słyszy się o tym, że marihuana może wywołać chęć wyjścia na dwór, przebiegnięcia wielu kilometrów na siłowni lub rozciągnięcia się i odetchnięcia podczas ćwiczeń jogi.

Jeśli to wszystko brzmi zbyt chrupiąco, nie szukaj dalej - istnieje wiele badań, które wyjaśniają rolę marihuany jako środka wspomagającego odchudzanie, w tym jej właściwości przeciwzapalne (w szczególności kannabinoidu CB2R), zdolność do leczenia stresu i niepokoju oraz zdolność do wywoływania dobrego snu. Biorąc pod uwagę obecne poglądy na temat otyłości oraz, owszem, stanów zapalnych, stresu i snu - wydaje się jasne, że jeśli nie bezpośrednio, to lecznicza marihuana świetnie nadaje się do wspierania zdrowego stylu życia, dzięki któremu masz ruchliwe ciało, zmotywowany umysł i wystarczająco dużo energii, aby trzymać się niemal każdego celu zdrowotnego.

Ale uwaga dla użytkowników. Podczas gdy istnieją różne odmiany sativa idealne do ćwiczeń, odmiany indica są znane z wywoływania głodu, uspokojenia i senności - innymi słowy, w pełni spełniają swoją reputację jako powodujące żarłoczne zachowanie, więc najlepiej zarezerwować je dla bólu i snu.

Tymczasem eksperci ostrzegają, że marihuana w jakiejkolwiek postaci jest daleka od wspomagania diety. Dopóki nie dowiemy się więcej, istnieją bardziej sprawdzone strategie kontroli wagi. Jeśli jednak jesteś zainteresowany poznaniem medycznej marihuany w odniesieniu do któregokolwiek z powyższych schorzeń i strategii, zachęcamy do znalezienia lekarza w swojej okolicy i śledzenia aktualności na temat medycznej marihuany poprzez zapisanie się do naszego newslettera.

O Autorce

Sarah A Lybrand jest pisarką specjalizującą się w tematyce stylu życia, zdrowia, finansów i zabawy. Pisała między innymi dla Bust, Juno, Yahoo, MarketSmiths i Toast Media. https://www.linkedin.com/in/sarahlybrand/